دانلود کتاب و جزوه زبان ماشین و اسمبلی جعفر نژاد قمی


یکی از جزوات و کتبی که به شدت مورد جستجو کاربران قرار میگیرد کتاب و جزوه زبان ماشین و اسمبلی جعفر نژاد قمی می باشد. در این مطلب می خواهیم جزوه زبان ماشین و اسمبلی جعفر نژاد قمی رو برای دانلود قرار دهیم. تعدادی از کاربران در مورد کتاب زبان ماشین و اسمبلی جعفر نژاد قمی سوال پرسیده بودند در جواب این دوستان باید بگم که کتاب این زبان برنامه نویسی فقط به صورت فیزیکی وجود دارد. اما ما جزوه آماده کرده ایم که مطالب مهم این کتاب رو در خودش دارد.

زبان ماشین و اسمبلی جعفر نژاد قمی

زبان ماشین و اسمبلی جعفر نژاد قمی

قبل از اینکه توضیحاتی در مورد جزوه زبان ماشین و اسمبلی جعفر نژاد قمی دهیم اصلا ببینیم اسمبلی چی هستش و چه کاربردی دارد. زبان اَسمبلی (به انگلیسی: Assembly language) یا همگذاری، یک زبان برنامه‌نویسی سطح پایین برای رایانه‌ها و دیگر دستگاه‌های برنامه‌پذیر است که رابطهٔ یک-به-یک با دستورالعمل‌های زبان ماشین معماری رایانه دارد. هر زبان اسمبلی مختص به یک معماری رایانه خاص است، برخلاف بیشتر زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا که با معماری‌های مختلف سازگار هستند ولی برای اجرا شدن به مفسر و مترجم نیاز دارند.

زبان اسمبلی با استفاده از یک برنامه جانبی به نام اسمبلر یا همگذار، به کد ماشین قابل اجرا تبدیل می‌شود؛ به این فرایند تبدیل، اسمبل کردن (به انگلیسی: Assembling) گفته می‌شود.

زبان اسمبلی از یادیارها برای نشان دادن هر دستور ماشین سطح-پایین یا آپ‌کد استفاده می‌کند. بعضی آپ‌کدها به یک یا چند عملوند به عنوان بخشی از دستورالعمل نیاز دارند، و بیشتر اسمبلرها می‌توانند لیبل‌ها و نمادهایی را به عنوان عملوند، برای نشان دادن آدرس‌های حافظه و ثابت‌های عددی بپذیرند. ماکرو اسمبلرها نیز قابلیت درشت‌دستوری (به انگلیسی: Macroinstruction) را شامل می‌شوند که این امکان را به وجود می‌آورد که متن یک کد زبان اسمبلی با یک نام از پیش تعیین شده در خلال متن یک کد دیگر استفاده شود. بیشتر اسمبلرها مکانیزم‌های اضافی برای تسهیل فرایند توسعه برنامه، کنترل فرایند اسمبل کردن و پشتیبانی از اشکال‌زدایی ارائه کرده‌اند.

آموزش برنامه نویسی اسمبلی

اگر به دنبال منابع دیگر برای یادگیری و آموزش برنامه نویسی اسمبلی هستید در سایت تعداد زیادی مطلب منتشر کرده ایم که می توانید از این مطالب استفاده کنید. در بخش زیر تعدادی از این مطالب رو به صورت لیست آورده ایم.

نظرات

  • نظرات پس از تایید مدیریت نمایش داده خواهند شد.
  • لطفا نظرات خود را بصورت فارسی تایپ کنید.
منتشر شده : 0 در حال بررسی : 0